Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Korepetycje… online?

2014-01-31

 

Wiele biur korepetycyjnych, a także pracujących jako korepetytorzy nauczycieli i lektorów wprowadza do swojej oferty lekcje prowadzone zdalnie. Uczeń w zaciszu własnego domu, nauczyciel w swoim miejscu pracy. Widzą się, słyszą, nauka może zatem przebiegać bez zakłóceń.

        Wszelkie innowacje powstają na ogół w odpowiedzi na konkretną potrzebę, na brak czegoś w funkcjonującym systemie. Do tej pory cały proces związany z zapewnieniem dziecku pomocy w nauce przedmiotów sprawiających trudność był dość czaso- i energochłonny. Najpierw trzeba było przeszukać istniejące oferty, porównać je, a następnie sprawdzić, czy korepetytor dojeżdża do ucznia, czy też jest na odwrót – wówczas oprócz kosztu samej lekcji trzeba było uwzględnić czas potrzebny na dojazd oraz koszt tegoż. Lekcje za pośrednictwem Internetu pozwalają, by nasze dziecko uczył zarówno zaprzyjaźniony nauczyciel z sąsiedniego osiedla, jak i renomowany specjalista z innego miasta czy wręcz województwa.

        Z uwagi na brak kontaktu osobistego, a w każdym razie brak fizycznej obecności u ucznia, nauczyciel musi przygotować się do zajęć nieco inaczej. Wszystkie pomoce naukowe – mapy, wykresy, tabelki, listy słówek, ilustracje itp. muszą mieć postać cyfrową, tak, by można je w czasie rzeczywistym wysłać do ucznia. Konieczność takiego podejścia wymusza pewną innowacyjność – nauczyciel chętniej sięgnie bowiem na przykład po specjalne „fiszki online”, niż zabierze się za skanowanie własnoręcznie przygotowanych karteczek. Internet oferuje korepetytorowi wiele możliwości uatrakcyjnienia zajęć – z pomocą przychodzą tu edukacyjne quizy i gry, ćwiczenia multimedialne, podcasty oraz animacje. Zysk z tego jest dla dziecka ogromny – po pierwsze zajęcia stają się ciekawsze, kiedy ktoś mówi do ucznia jego językiem. Po drugie – samo zaprezentowanie technik i metod uczenia się może się okazać pomocne w samodzielnej nauce.

        Tym, co trzeba wziąć pod uwagę rozglądając się za zdalnym korepetytorem, są przede wszystkim własne warunki sprzętowe: stabilne i szybkie połączenie z Internetem zapewni dobrą jakość techniczną transmisji – wizji i fonii. Kamerka internetowa, słuchawki z mikrofonem – to podstawowe wyposażenie w przypadku korzystania z tego rodzaju zajęć. Bardzo przydatny może się też okazać skaner, bądź aparat cyfrowy – tak, aby nauczyciel miał dostęp do tego, co zostało zapisane w uczniowskim zeszycie. Przed umówieniem się na lekcję przez Internet powinniśmy też zorientować się, jak przebiega proces płatności – niektórzy nauczyciele preferują przedpłaty, inni zaś zgadzają się na przelew po zakończeniu odbytej lekcji.

 

Dostępne rodzaje płatnosci