Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Referencje – przepustka do kariery

2013-09-27

 Czasy, w których Curriculum vitae wystarczyło, by zainteresować swoją osobą (i własnymi dokonaniami na gruncie zawodowym) potencjalnego przyszłego pracodawcę minęły zdaje się bezpowrotnie. CV jest zaledwie wstępnym, pierwszym dokumentem aplikacyjnym – niezmiernie oczywiście ważnym we wstępnej selekcji kandydatów, jednak bynajmniej – nie: decydującym. Dobrze opracowany życiorys zawodowy może stanowić pierwszy krok, umożliwiając spotkanie z osobą prowadzącą nabór na dane stanowisko. List motywacyjny pozwala zatrudniającemu zorientować się, jaki profil zawodowy i stopień determinacji wykazuje kandydat. Referencje natomiast są tym, co może zdecydować o samym zatrudnieniu – dzięki nim powiem człowiek aplikujący na dane stanowisko jawi się jako osoba wiarygodna i zakorzeniona w branży.

         O ile reguły pisania CV i listu motywacyjnego są powszechnie znane, o tyle pisanie referencji może przysporzyć pewnych trudności. Czym są zatem referencje? Inaczej mówiąc stanowią one rodzaj listu polecającego wystawianego przez pracodawcę, bądź zleceniodawcę osobie przez niego zatrudnionej przez jakiś okres czasu, bądź realizującej na jego zlecenie projekt. Referencje mają na celu poświadczenie cech osobowościowych predestynujących do wykonywania określonych zadań, wyszczególnienie indywidualnych dokonań zawodowych oraz ogólną ocenę jakości współpracy z osobą, której referencje są wystawiane.

         Jeśli dotąd nie zadbaliśmy o swoje referencje, najwyższy czas nadrobić zaległości. W tym celu trzeba usiąść nad własnym (aktualnym!) CV i sporządzić listę miejsc (firm, gdzie pracowaliśmy lub odbywaliśmy staż, a także instytucji i różnego rodzaju placówek – ponieważ warto zbierać też referencje tam, gdzie udzielaliśmy się na zasadach wolontariatu) do których chcemy się zwrócić. Z założenia będą to miejsca, w których wiemy, że pracowaliśmy rzetelnie, a także osiągaliśmy co najmniej zadowalające wyniki – jest bowiem oczywiste, że potencjalnemu pracodawcy chcemy pokazać, na co nas stać.

         Prośbę o referencje można złożyć drogą mailową, choć najlepszym rozwiązaniem byłoby – jeśli to możliwe – udać się w dane miejsce, by osobiście zadbać o to, aby dokument, którego potrzebujemy, nie utknął gdzieś w systemie obiegu pism. Warto mieć ze sobą wykaz najistotniejszych dla nas punktów, które powinny się znaleźć w referencjach – szczególnych kompetencji czy umiejętności, które chcemy uwiarygodnić opinią zwierzchnika. Trzeba być przygotowanym na to, że niektórzy byli pracodawcy proszą o to, by przynieść im „do podpisu” gotowe referencje. Wówczas naszym zadaniem przy tworzeniu takiej opinii jest zachowanie równowagi między „autoreklamą” a rzetelnością opisu i zachowaniem języka konkretów. 

Dostępne rodzaje płatnosci