Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Stworzyć zespół

2013-06-25

 

 

Stworzyć zespół

 

Personel firmy to nie jednolita masa ludzi skupionych wokół nadzorującego ich pracę szefa. To zespół osób zatrudnianych w różnym czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Poszczególne jednostki mają różne cele życiowe, odmienne hierarchie i systemy wartości, nietożsame temperamenty, odrębne sposoby myślenia, inne doświadczenia i charaktery. Różnią się też indywidualnym stosunkiem do wykonywanej pracy i macierzystej firmy.

Sam fakt zatrudnienia w danym miejscu, łączący te osoby, nie stanowi jeszcze wspólnego mianownika, który pozwoliłby mówić o nich jako o zespole.

Dlaczego stworzenie zespołu z grupy ludzi jest tak istotne? Nie chodzi tu tylko o to, by atmosfera w pracy była przyjazna, i co poniedziałek stawiał się w pełnej gotowości zawodowej komplet uśmiechniętych i pełnych energii podwładnych. Choć w istocie atmosfera wiele ma wspólnego z samą jakością pracy ludzi w grupie. Przede wszystkim dlatego, że zgrany zespół, w którym każdy ma swoje miejsce, swój zakres obowiązków, pokrywający się możliwie najściślej z jego osobistymi umiejętnościami, kompetencjami i zasobami, a członkowie grupy utożsamiają się z misją i zadaniami firmy, a także widzą siebie jako funkcjonalną część pewnej całości, trybik machiny, taki właśnie zespół pracuje wydajnie. Sprawnie radzi sobie z zażegnywaniem konfliktów już w ich zarzewiu.

Rekruterzy i trenerzy zawodowi wskazują na efekty pewnego ćwiczenia diagnostycznego o nazwie „Rozbitkowie”. W danej grupie ludzi każdy dostaje zadanie, by wcielił się w postać rozbitka, który z tonącego statku może zabrać tylko określoną liczbę przedmiotów, umożliwiających mu przetrwanie na bezludnej wyspie. Kolejność wymienianych przedmiotów jest określona jako ważna. Następnie to samo zadanie daje się do wykonania tym samym ludziom jako grupie. Najczęściej okazuje się, że wyniki pracy grupowej w znacznym stopniu pokrywają się z kluczem rozwiązania – są bliższe wersji optymalnej, mimo iż indywidualne wersje list rozbitków często mocno kuleją i zdradzają obawy niedoboru myślenia racjonalnego. Wniosek z tego jest taki, iż ludzie w grupie mają tendencję do większej kreatywności wówczas, gdy odpowiedzialność za zadania, ale też wkład własny rozkłada się i dzieli na wiele osób. Człowiek, jako istota społeczna ma potrzebę afiliacji, chce współpracować, współtworzyć, i zarazem doświadczać bycia elementem spójnej grupy.

To dlatego właśnie cenne są wszelkie szkolenia, kursy dla personelu, konsultacje, gry i imprezy integracyjne – pomagają one jednostce jak najściślej utożsamić się z grupą, którą reprezentuje, w której działa na co dzień. Nawet jeśli sami pracownicy podchodzą do szkoleń z lekkim zażenowaniem, czy wydają się traktować je z przymrużeniem oka, po prostu jako wymóg do spełnienia, nie oznacza to, że skuteczność szkolenia okaże się mniejsza, niż zakładano. Wszyscy ludzie podlegają bowiem podobnej potrzebie bycia i współpracy w grupie. Wielkim marnotrawstwem zasobów personelowych byłoby niewykorzystanie tego faktu przez zwierzchnika.

Dostępne rodzaje płatnosci