Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

(Ja)kim trzeba być, by zostać przedsiębiorcą?

2013-05-27

Ja)kim trzeba być, by zostać przedsiębiorcą?

 

 

 

 

Z każdą formą działalności zarobkowej związany jest pewien zestaw cech osobowości i charakteru, kompetencji i postaw pożądanych i potrzebnych w danej dziedzinie. Inne są cechy idealnego pracownika biurowego, inne osoby zatrudnionej w korporacji, a jeszcze odmienne pracowników fabryki. Także prowadzenie działalności na własny rachunek byłoby niemożliwe bez pewnego sztafażu cech, którymi powinien się legitymować dobry przedsiębiorca.

Wydaje się, że najistotniejszym warunkiem sprawdzania się w biznesie są pewne predyspozycje

– uwarunkowane osobowościowo, indywidualne zdolności do zajmowania konkretnych postaw. Jedną z podstawowych predyspozycji umożliwiających prowadzenie własnej firmy jest umiejętność podejmowania decyzji. Już samo postanowienie otwarci firmy dostarcza wielu dylematów, które trzeba na bieżąco rozstrzyga. Stąd zdecydowanie i pewność są niezwykle pomocne.

Ponadto trudno myśleć o byciu szefem – własnym, a tym bardziej innych ludzi – kiedy się nie ma zdolności organizatorskich. Wiele wyzwań dnia powszedniego w firmie przechodzi w sferę realizacji niemal niepostrzeżenie, jeśli tylko osoba decyzyjna potrafi odpowiednio rozplanować pracę, przydzielić zadania i wyznaczyć poszczególnym pracownikom konkretne cele do realizacji.

Znajomość branży, w ramach której otwiera się firmę, jest absolutnie konieczna, i nie sposób sobie wyobrazić nawet najniższego szczeblem pracownika nie posiadającego ugruntowanego doświadczenia, jeśli już nie wykształcenia w danej dziedzinie. Zaznajomienie z rynkiem, specyfiką danej branży, rozumienie potrzeb konsumentów, wymagają nieustannego pogłębiania własnej wiedzy i nieprzerwanego obracania się w kręgach ludzi z branży.

Do najbardziej uniwersalnych, a zarazem najmniej rozpowszechnionych kompetencji i postaw potrzebnych w zarządzaniu firmą należy odporność na stres. Poddawanie się gwałtownym emocjom, pozwalanie by strach i wahanie wkradły się tam, gdzie zapadają decyzje, stawia pod znakiem zapytania możliwość zakończenia przedsięwzięć sukcesem. Rozsądne podejmowanie ryzyka, postawa odpowiedzialności i trzeźwe zachowania w sytuacjach kryzysowych nie rozwiną się w człowieku, który wątpi w swe siły, kompetencje, i poddaje się nastrojom oraz wpływowi innych ludzi, w tym konkurencji. Dlatego wewnętrzny spokój i niepodejmowanie w sposób gwałtowny i doraźny jakichkolwiek nieprzemyślanych decyzji, a zarazem zdolność do dynamicznego, zrównoważonego działania przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorcę. Gdy dodać do tego zestawu cech elastyczność i otwartość na innowacje oraz gotowość do nieustannego dokształcania się, można uzyskać obraz przedsiębiorcy doskonałego.

Dostępne rodzaje płatnosci