Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Ustawowa wspólnota majątkowa

2012-04-01

 

Kiedy składamy sobie przysięgę, małżeńską, snujemy marzenia o wspólnej przyszłości ,o domku z ogródkiem, samochodzie, dzieciach. Jednakże nie bardzo zdajemy  sobie sprawę, ze tworzymy wspólnotę majątkową.

Kiedy jesteś zakochany nie myślisz o intercyzie, przecież ufasz partnerowi ,dzielisz się z nim wszystkim nie tylko sercem i łożem lecz również tym co posiadasz.

Ale przychodzi szara rzeczywistość, mąż  lub żona rozpoczęli działalność gospodarczą, zaciągnęli  kredyt w banku i okazuje się ,że inwestycja nie trafiona, coraz trudniej spłacić kredyt ,zaczyna brakować na bieżące wydatki

Do naszych wymarzonych drzwi pukają wierzyciele. A wspólnota majątkowa to również długi. Celem wierzycieli jest odzyskanie  długu. I tak w zależności od zadłużenia najpierw zajmują nam rachunki bankowe, lokaty, wynagrodzenie, samochody i wymarzony domek z ogródkiem.

Co możemy zrobić by przerwać wspólnotę majątkową, ale nie pozbywając się kochanego współmałżonka.

Zanim zaczniemy działać usiądźmy do rozmowy i bierzmy pod uwagę ryzyko, które jest chlebem powszednim naszej codziennej działalności.

Temu służy rozdzielność majątkowa.

Wystarczy usiąść spokojnie zrobić spis majątku zastanowić się co w razie niepowodzenia możemy stracić, a czego nigdy byśmy nie chcieli się pozbyć, by nie pozostać gołym i niestety już wcale nie wesołym. Kiedy już mamy uzgodnione co i komu, udajemy się do Notariusza by  zgodnie oświadczyć iż od dnia ( czyli momentu podpisania) tworzymy akt prawny „Rozdzielność majątkowa”, gdzie  obie strony oświadczają  co stanowi własność oddzielną małżonków .

Od tej pory udając się do baku po kredyt współmałżonek nie ponosi współodpowiedzialności za zobowiązania finansowe, współmałżonek ,nie wyraża zgody na kredyt lecz kredytobiorca okazuje w banku podpisany notarialnie akt o rozdzielności majątkowej.

Windykator i komornik nie może zajmować na naszego majątku określonego w „Rozdzielności majątkowej”.

Należy jednak pamiętać, iż akt powyższy obowiązuje od dnia podpisania. Długi i wszelkie inne zobowiązania finansowe zawarte przed poswataniem tego aktu prawnego obowiązują jak przy wspólnocie majątkowej.

Dzięki temu prostemu krokowi w przypadku niepowodzenia możemy spać spokojnie, ponieważ tylko jedno ze współmałżonków ma problemy, które może ,mu pomóc spłacić drugi z „czystym kontem”.

Dostępne rodzaje płatnosci