Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Ścieżka kariery – kosmetyczka czy kosmetolog?

2013-05-09

 

 

Sytuacja na rynku pracy zmusza do działań nieschematycznych, za to pełnych dynamizmu. Trzeba reagować zdecydowanie, pewnie i błyskawicznie. Kiedy okazuje się, że jest i przez pewien czas utrzyma się zapotrzebowanie na pewien zawód – warto go zdobyć. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi kończących szkoły średnie i noszących się z zamiarem dalszej nauki, i postawionych przed dylematem czy wybrać studia, czy szybko zdobyć zawód i już gromadzić doświadczenie, które później podjęte studia zaoczne ugruntują i potwierdzą. Ale dotyczy też osób, które muszą się przekwalifikować, ponieważ w ich zawodzie nie ma pracy.

 

 

 

 

 


Dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiej maści kursy i szkoły kosmetyczne. Wygląda na to, że zapotrzebowanie na ich absolwentki nie spada, i nic nie zapowiada iżby miało drastycznie zmaleć w dającej się przewidzieć przyszłości. Koniecznie jednak decydując się na studia, szkołę lub kurs w tym kierunku trzeba sobie zdawać sprawę, że wybór ten w znacznym stopniu determinuje dalsze życie zawodowe i jest obarczony istotnym ryzykiem konieczności inwestowania w dalszą naukę.

Popularna „kosmetyczka” to najczęściej technik usług kosmetycznych – absolwentka dwuletniej szkoły policealnej lub pomaturalnej. W trakcie swego toku nauki poznaje ona zagadnienia niezbędne przy wykonywaniu najczęstszych zabiegów – uczy się anatomii, podstaw dermatologii, elementów chemii kosmetycznej, higieny, psychologii oraz dietetyki i podstaw przedsiębiorczości. Oprócz tego odbywa praktyki zawodowe, a szkoła kończy się państwowym egzaminem. Jak dotąd ten typ wykształcenia odróżniał „prawdziwe” kosmetyczki od osób, które kończyły kursy – od kilkudziesięciogodzinnych, wpajających podstawowe metody pracy, po kilkumiesięczne, obejmujące także pracę na modelkach. Teraz jednak coraz więcej osób pracujących w zawodzie zdobywa tytuł licencjata (lub dodatkowo – na studiach uzupełniających – magistra kosmetologii). Kosmetologia jest kierunkiem medycznym, można go studiować głównie na akademiach i uniwersytetach medycznych. Nauka obejmuje znacznie głębiej rozumiane podstawy naukowe zawodu, wiele godzin spędza się w laboratoriach, praktyki można odbywać np. w sanatoriach itp.

Ważne, żeby decydując się na konkretny wybór wiedzieć, jaki zawodowy cel nam przyświeca. Jeśli chcemy wykonywać podstawowe usługi upiększające – jak manicure, henna, regulacja brwi, depilacja woskiem, masaż czy makijaż – w domu klientki, czy we własnym małym gabineciku, i ten tryb jest dla nas zadowalający – spokojnie można dążyć do uzyskania tytułu technika. Jeśli jednak marzy nam się praca dla znanej firmy kosmetycznej lub renomowanej sieci salonów i możliwość poszerzania spektrum usług, czy też praca za granicą – to kosmetologia, i to raczej na poziomie magisterskim, pomoże nam tą drogą kariery podążać.

 

 

www.bfip.pl autor Natalia Trzeciak 09 maj 2013

Dostępne rodzaje płatnosci