Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Pomysł na biznes – wierzba energetyczna

2013-04-26

Wiele osób mieszkających na wsi, nie zajmujących się prowadzeniem gospodarstwa, a jedynie będących w posiadaniu kilku spłachetków czy też większej połaci ziemi, zastanawia się, jak zrobić użytek z bycia posesjonatem. Często dzierżawią oni pola pod uprawy rolne komuś z rodziny, a łąki udostępniają właścicielom sąsiednich terenów o charakterze rolniczym. Bywa też, że z braku pomysłu na wykorzystanie, ziemia leży odłogiem i smętnie jałowieje.
 

Tymczasem rozwiązaniem jest kojarzona z typowo polskim krajobrazem wierzba, a ściślej bliska kuzynka płaczącej – wierzba wiciowa, nie bez powodu zwana właśnie energetyczną. Roślina ta ma postać krzaku lub osiągającego do ok. 10 metrów wysokości drzewka o charakterystycznym pokroju – z krótkim pniem i wysoko wybujałymi, sprężystymi gałązkami, okrytymi wąskimi, długimi liśćmi. Listki od spodniej strony mają specyficzną białą lub srebrzystą „puchatą” powłokę, odsłanianą podczas ruchu wiotkich gałązek na wietrze, co przydaje roślinie również znaczące walory estetyczne, mniej może istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy zainteresowanego pozyskiwaniem dochodu z wysokoenergetycznej rośliny, a jednak nie bez znaczenia dla krajobrazu, w którym się pojawią nasadzenia – w przypadku, gdy łączy się biznes agroturystyczny z hodowlą i uprawą wierzby wiciowej, nie sposób pominąć tego argumentu.
 

Istotną zaletą krzewiastej wierzby jest to, iż nie jest to roślina wybredna, jeśli chodzi o warunki glebowe. Znakomicie zatem nadaje się na średnio urodzajne tereny, pola nieużyźnione. Wymagane jest natomiast spełnienie innego warunku. Jest nim prawidłowe nawodnienie działki przeznaczonej pod nasadzenia. W przypadku, gdy ma się do czynienia z terenami nadrzecznymi, położonymi w nieckach, rozlewiskach i dolinach potoków, nie potrzeba martwić się o dodatkowe nawodnienia – w przeciwnym razie wypada nastawić się na konieczność zainwestowania w stosowne systemy nawadniające – np. linie kroplujące, lub specjalne zraszacze sieciowe. Ponadto gatunek ten odporny jest na choroby i skrajne warunki klimatyczne.
 

Szybki wzrost rośliny czyni z jej plantacji nie tylko opłacalną inwestycję, ale sprawia również, że z nawet nierozległych terenów uprawowych pozyskać można znaczną ilość biomasy wykorzystywanej przez elektrownie. Zrębki powstałe z rosochatych witek stanowią znakomity i wysokoenergetyczny surowiec pochodzenia naturalnego. Zważywszy, że plantacje wierzby z powodzeniem można zakładać w celach rekultywacyjnych na glebach zanieczyszczonych toksynami, metalami ciężkimi, trudno nie dostrzec w wierzbie energetycznej ogromnego potencjału nie tylko ekonomicznego, ale również – bliskiego sercom mieszkańców cywilizowanych krajów – ekologicznego. Czy można chcieć więcej, gdy ekologia idzie w parze z ekonomią?

 

www.bfip.pl autor Natalia Trzeciak 08 maj 2013

Dostępne rodzaje płatnosci