Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOBRY BIZNES PLAN?

2013-02-15

 

Masz pomysł na biznes? Zamierzasz uruchomić działalność gospodarczą? To całkiem sporo jak na sam początek! Nim jednak twoja firma stanie na własne nogi, konieczne będzie skonstruowanie dobrego biznes planu.

 

 

CZYM JEST BIZNES PLAN?

 

Każdy początkujący przedsiębiorca, winien posiadać sprecyzowane plany na przyszłość. To bowiem przepustka do świata biznesu. Tak zrodzone, niekiedy w ogromnych bólach - idee, należy niezwłocznie przelać na papier. Odpowiednio zaprezentowane, zapisane w sposób rzetelny i przejrzysty, stanowią dokument - powszechnie określany mianem biznes planu. Owo pismo jest nadto przepustką do uzyskania kredytu bankowego, tudzież zdobycia potencjalnych inwestorów, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie naszych projektów.

 

JAKI POWINIEN BYĆ DOBRY BIZNES PLAN?

 

Naturalnie, nie ma jednej recepty na doskonały biznes plan. Każdy człowiek posiada indywidualny punkt widzenia, własne plany i pomysły na ich realizację, zatem na bazie owych charakterystycznych przymiotów, da się wykreować rozmaite, czasem bardzo zróżnicowane projekty. Istnieje jednak kilka typowych, istotnych dla biznes planu wskazówek. Jaki wobec tego winien być wartościowy program młodego przedsiębiorcy? Przede wszystkim:

- czytelny dla odbiorcy; konstruując biznes plan, używajmy fachowego języka, nie zapominając przy tym o jasności przekazu.

- szczegółowy i zwięzły zarazem; odpowiedni program musi posiadać wszelkie konieczne dlań aspekty, przy jednoczesnym zachowaniu spójności. Najważniejsze, to zachęcić czytelnika do zapoznania się z dokumentem.

- poprawny po względem merytorycznym, ortograficznym i stylistycznym; w tak poważnym piśmie, nie ma mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach czy chociażby drobnych literówkach.

- zorientowany na ukazanie atutów danego biznesu; tworząc taki dokument, priorytetem jest zaprezentowanie odbiorcy mocnych stron firmy, nie można jednak zapomnieć o uwzględnieniu ewentualnych trudności, jakie napotkać można po drodze.

- ograniczony stronicowo; powinien być nie dłuższy niż 15 – 40 stron.

- oparty o idee możliwe do zrealizowania;

 

BUDOWA BIZNES PLANU

 

Ażeby urzeczywistnić nasz plan inwestycyjny, konieczne w tym celu będzie opatrzenie go kilkoma niezbędnymi punktami:

1). Skondensowany opis działania (streszczenie). To najbardziej istotna część biznes palu. W tym punkcie bowiem, zawarte powinny być wszelkie konieczne elementy, tj. cel przedsięwzięcia, potrzebny nakład finansowy, prezentacja towaru lub usługi.

2). Sylwetka firmy, tj. nazwa jednostki, forma prawna oraz niezbędne dane kontaktowe.

3). Opis produktu bądź usługi.

4). Zasoby ludzkie – charakterystyka osób wchodzących w skład konkretnego przedsiębiorstwa.

5). Analiza rynku (konkurencyjność) – opis rynku na jakim dana jednostka będzie funkcjonować.

6). Marketing – w tym punkcie należy uwzględnić wszelkie planowane kampanie reklamowe.

7). Prognozy finansowe, tj. przedstawienie planu inwestycyjnego.

8). Strategia działania – czyli cele, jakie zamierzamy zrealizować.

 

Biznes plan to nie lada wyzwanie, nie da się jednak stworzyć prężnie działającej jednostki, bez odpowiedniego scenariusza.

Dostępne rodzaje płatnosci