Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Bankowy Tytuł Egzekucyjny

2012-03-26

 

Zarówno każdy kredytobiorca jak i poręczyciel przy zawieraniu umowy kredytowej podpisuje
oświadczenie o dobrowolnym podaniu się egzekucji. Jeżeli kredytobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec banku, czyli nie spłaca terminowo rat kredytu, ten może postawić kredyt w stan natychmiastowej wymagalności. Na ogół tak się dzieje, gdy zaległości wynoszą co najmniej trzy miesiące.

Co należy zrobić, by uniknąć wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego? Przede wszystkim trzeba skontaktować się z bankiem, by negocjować formę spłaty zadłużenia. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia banku z kredytobiorcą, wówczas zgodnie z Prawem bankowym, bank wystawia Bankowy Tytuł Egzekucyjny, który kieruje do sądu. Jest to dla banku bardzo uproszczona forma nadania przez sąd klauzuli natychmiastowej wykonalności. Po nadaniu powyższej bank powierza egzekucję zadłużenia komornikowi sądowemu. Ten dokonuje zajęcia z nieruchomości lub poborów czy świadczeń emerytalnych oraz rachunków bankowych i ruchomości.

 Jeżeli kredytobiorca nie ma dochodów lub rzeczy ruchomych bądź nieruchomości, a poręczyciel posiada stałe dochody, to całość zadłużenia jest egzekwowana z poborów lub innych dochodów czy nieruchomości lub ruchomości poręczyciela. I to właśnie on spłaca całkowite zadłużenie powiększone o karne odsetki oraz koszty sądowe i komornicze.

Więc niezależnie, czy jesteś kredytobiorcą, czy poręczycielem – odpowiadasz za całość zadłużenia.

Dostępne rodzaje płatnosci