Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies.

Wyszukaj firmę:

Aktualności:

Płaćmy za usługi kartą, wtedy odzyskasz pieniądze bez wyroku sądowego.

2012-07-06

 

Sky Club, który organizował wyjazdy pod marką własną oraz Triady, złożył w środę do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Wówczas za granicą było ok. 4,7 tys. klientów biura. Do Polski sprowadza ich mazowiecki urząd marszałkowski; do tej pory powróciło ok. 2 tys. osób. Urząd wystąpił do ubezpieczyciela biura o wypłatę 4 mln zł zaliczki z gwarancji ubezpieczeniowej. Cała kwota gwarancji to 25 mln zł.

 

 

 

Gdy wyjazd opłacimy za pomocą karty kredytowej lub płatniczej, możemy spać dużo spokojniej. Takie transakcje mają bowiem charakter odwracalny i mogą zostać unieważnione.

Bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą kart kredytowych i płatniczych zapewnia tzw. chargeback, czyli obciążenie zwrotne. W wyniku takiego obciążenia następuje zwrot pieniędzy z konta sprzedawcy (towaru czy usług) na konto posiadacza karty. Procedura ta dostępna jest zarówno w organizacji Visa jak i MasterCard. Banki o możliwościach składania reklamacji na dokonaną transakcję kartą („chargeback”) zazwyczaj nie informują o tym klientów. Choć płatności kartą są bardzo popularne, to ewentualne błędy w transakcji raczej wynikają z infrastruktury, która służy rozliczaniu transakcji niż z błędu człowieka jak to ma miejsce w przypadku gotówki (np. źle wydana „reszta”). Częstszymi natomiast przypadkami bywają oszustwa przy płatnościach kartą w sieci. Zdarza się, że płacimy kartą za towar czy usługę i nigdy go nie otrzymujemy.

Ilekroć otrzymujemy kartę od wydawcy (najczęściej banku), dostajemy do podpisania umowę o kartę płatniczą, w której zobowiązujemy się do płacenia na rzecz wydawcy określonych w umowie opłat i prowizji. Obowiązkiem posiadacza karty jest także zgłaszanie nieotrzymania wykazów dokonanych transakcji kartą (np. wyciągi). Jeżeli w dostarczonym wykazie znajdziemy błędy dotyczące kwot transakcji musimy taki fakt zgłosić na piśmie do banku. Również w przypadku nieotrzymania towaru za który zapłaciliśmy kartą, możemy wnosić o zwrot pieniędzy w ramach procedury „chargeback”.
Samo zgłoszenie reklamacji przez posiadacza karty, powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące transakcji i punktu jej przeprowadzania. Są to następujące dane”

- imię i nazwisko posiadacza karty,
- data wydania karty płatniczej,
- numer karty płatniczej,
- dokładną datę przeprowadzonej transakcji,
- nazwę jednostki akceptującej daną transakcję,
- dokładną lokalizację terminala akceptującego transakcję,
- kwotę transakcji,
- powód wniesienia reklamacji.

Nie tylko posiadacz karty ma określone obowiązki w zakresie jej używania. Obok posiadacza, w całym procesie „chargeback” bierze udział wydawca karty (np. bank), akceptant transakcji (np. sklep) oraz agent rozliczeniowy. Każdy z nich bierze czynny udział w całym procesie.

Wydawca karty jest zobowiązany do ustalania terminów przyjmowania reklamacji oraz jego zasad. Do wydawcy należy także przesyłanie w formie papierowej czy elektronicznej wykazów operacji dokonanych kartą płatniczą, które muszą zawierać nie tylko kwoty transakcji ale także prowizje i opłaty. Wyciągi z operacji kartą muszą być dostarczane przynajmniej raz w miesiącu.

Rola i obowiązki akceptanta karty sprowadzają się w zasadzie do przyjęcia płatności.
Agent Rozliczeniowy natomiast zajmuje się rozliczaniem transakcji oraz rozpatrywaniem reklamacji.

 

Jak wygląda procedura „chargeback”?

 

1.      Posiadacz karty otrzymuje zestawienie transakcji dokonanych kartą płatniczą i zgłasza ewentualne niezgodności w tym zakresie.

2.      Wydawca sprawdza pod względem formalnym reklamację i nadaje jej kod „chargeback” (każda organizacja płatnicza posiada kody na oznaczenie reklamacji) i przekazuje dokumenty do organizacji płatniczej (np. Visa, MasterCard)

3.      Organizacja płatnicza weryfikuje reklamację i przekazuje ją do agenta rozliczeniowego

4.      Agent rozliczeniowy przelewa kwotę reklamowanej transakcji na konto wydawcy karty, blokuje te środki pieniężne do czasu, aż otrzyma dokumenty, które pozwolą na potwierdzenie dokonanej transakcji oraz przyczynę nieprawidłowości

5.      Po dostarczeniu dokumentów do agenta rozliczeniowego i uznaniu reklamacji, następuje odblokowanie środków pieniężnych i zawiadomienie organizacji płatniczej, która przekazuje reklamację wydawcy karty

6.      Pieniądze znajdują się z powrotem na rachunku posiadacza karty

Pieniądze są ściągane z rachunku sprzedawcy usługi, a w przypadku gdy ogłosi on bankructwo, ten koszt musi ponieść akceptant.

Za oceanem klienci, którzy nie są zadowoleni z wczasów, dość często, zamiast procesować się z biurem podroży i udowadniać np., że hotel był niższej klasy, niż się umówiono, składają reklamację w banku. Ten sam mechanizm wykorzystują klienci linii lotniczych. Wzorzec amerykański może być w Polsce szybko powielony, bo zasady obowiązujące przy chargeback nie wynikają z przepisów krajowych, ale z regulacji wewnętrznych organizacji płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, czyli są identyczne jak w USA.

Dostępne rodzaje płatnosci